RECENZE: Nezbytná smrt Lewise Wintera - Malcolm Mackay

Máte rádi detektivky a chcete lépe vidět jak pod pokličku vyšetřování tak pod přípravy vraždy? První díl glasgowské trilogie vám nabídne obojí a ještě mnohem víc.

ZdrojNázev: Nezbytná smrt Lewise Wintera
Originální název: The Necessary Death of Lewis Winter
Autor: Malcolm Mackay
Nakladatelství: Panteon
Překlad: Ivan Němeček
Počet stran: 240
Rok vydání originálu: 2013
První vydání v ČR: 2015

*****

Calum MacLean je devětadvacetiletý nájemný vrah na volné noze. Když se mu ale s nenápadnou nabídkou práce ozve jeden z velikánů glasgowského podsvětí, je mu jasné, že by spolupráce u jedné zakázky končit nemusela. Calum později práci přijme a ujme se jí jako profesionál, nechce za sebou zanechat žádné stopy a dostat tak do potíží sebe či své zaměstnavatele. A to nedokáže každý...

Hned na začátku knihy najdete přehled postav, který vám doporučuji si pozorně přečíst, autor Malcolm Mackay se totiž rovnou pouští do příběhu a s popisováním všech vztahů a spojitostí se nadále moc nezdržuje. Vypravěči se po kapitolách střídají, a tak od samotného počátku máme možnost příběh sledovat hned z několika velmi rozdílných pohledů, kterými jsou pohledy nájemného vraha (a ne jednoho), lidí stojících v pozadí vraždy, detektiva, svědků i oběti. 

Díky různým pohledům se čtenář hlouběji ponoří do uvažování všech výše zmíněných postav, a protože se autor nebál poodhalit tajemství glasgowského podsvětí a způsob uvažování jeho jednotlivých členů, Chvílemi se vám tak může zdát, že čtete knihu: ,,Jak správně uvažuje nájemný vrah", která je sama o sobě velmi zajímavá a vlastně i poučná. Autor vás také naučí jak se chovat při domlouvání špinavé práce či spojenectví, nebo jak číst životní rutinu ostatních lidí. 

Pokud si však myslíte, že nejdůležitější zápletkou celé knihy je vražda Lewise Wintera, mýlíte se. Samotná vražda pouze rozpoutá další vlnu zápletek, které jsou daleko významnější. Každá postava se potýká se svými vlastními problémy a jak se v závěru dozvíme, v dalších dílech jich zřejmě bude ještě víc. 

Velmi jsem ocenila strohý jazyk, který dodává příběhu na syrovosti a reálnosti. Většina z nás přece jen nepřemýšlí ve zbytečně přezdobených větách, o to víc to platí pro nájemné vrahy a další zločince. 

Nakladatelství Panteon znovu vsadilo na v České republice méně známého autora a věřím, že touto sázkou znovu získá, protože příběh ze skotského Glasgow velmi nenuceně spojuje městské podsvětí se životem nic netušících lidí. Nejzajímavější je pohled do života nájemného vraha, který v této knize způsobuje, že vám vrah vlastně ani nebude připadat jako záporná postava.

*****

Nemusíte být milovník klasických detektivek, aby se vám kniha Nezbytná smrt Lewise Wintera líbila. Jde totiž o velmi netypickou detektivku. V tomto příběhu jde hlavně o detaily, které do sebe v závěru musí zapadat, protože čtenáři díky různým vypravěčům pachatele i všechny ostatní podrobnosti zločinu znají. Nejdůležitější a nejzajímavější je však pohled do života jednotlivých postav a celého glasgowského podsvětí. 

*****

Začátek je snadný. Zjistíte, kde vaše oběť bydlí, a sledujete ji. Když toho člověka dobře znáte, ušetříte si spoustu času. Mnozí lidé nakonec zabijí někoho, koho dobře znají. Lidi, se kterými pracovali, s kterými se v branži mnohokrát setkali. Mohli s nimi chodit na večírky. Mohli to dokonce být jejich přátelé. Ale stejně to uděláte, protože je to práce. Oběti to vědí, stejně jako útočníci. Když nevstoupíte do branže s otevřenýma očima, někdo vám je brzy otevře. Brzy poznáte, jak to chodí. Sledujete je, abyste poznali jejich rutinu. Každý má nějakou rutinu. Někdy je to složité, někdy v tom chaosu najdete jen zlomek rutiny. Jakmile proniknete do rutiny, máte je. 

*****

Vlastní hodnocení: 
Detektivka z glasgowského podsvětí se mi velmi líbila. Pokud bych jí měla něco vytknout, chybělo mi snad nějaké větší vyvrcholení v závěru, které by více vyčnívalo z celkového dojmu, který ve mně kniha zanechala. Všechno mi však vynahradily neotřelé úvahy jednotlivých postav, se kterými jsem se v jiné detektivce nesetkala. Pokud vás tedy zajímá, jak to chodí mezi nájemnými vrahy a dalšími zločinci, Malcolm Mackay vám to velmi jednoduše, srozumitelně a poutavě vysvětlí.

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství Panteon.
Knihu naleznete ZDE.

Posted in . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

Leave a Reply

Předem děkuju za každý komentář :)

Search

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.