RECENZE: Šaraf - Raj Kumar

O islámu se v poslední době mluví opravdu hodně, většinou v negativních souvislostech. Tato kniha vám umožní nahlédnout do každodenního života v Saúdské Arábii a nahlédnout pod šátky muslimských žen...

Zdroj

Název: Šaraf
Originální název: Sharaf
Autor: Raj Kumar
Nakladatelství: Alpress
Překlad: Zdík Dušek
Počet stran: 320
Rok vydání originálu: 2011
První vydání v ČR: 2014

*****

V den, kdy Marjam slavila dvacáté narozeniny, jí podle tradice její otec Farhan oznámil jméno jejího budoucího muže, kterého si přesně o rok později musí vzít. Nečekaně je to překvapení i pro Marjaminu matku, která by se za normálních okolností na výběru manžela pro svou dceru mohla podílet. Jenže otec svou prvorozenou dceru před třiceti lety přislíbil synovi svého nejlepšího přítele, který ho tehdy zachránil před téměř jistou smrtí v poušti. Nader, jak se Marjamin budoucí manžel jmenuje, se zdá být dobrou partií a Marjam si nestěžuje, přesto si ale všimne, že její matku tato zpráva krajně rozrušila a se sňatkem nesouhlasí. Což platí i pro matku Nadera, nikdo však netuší proč. 

Marjam se už také nějakou dobu stará o svého synovce Turkiho, kterému zemřeli rodiče. Jednoho dne s ním musí k zubaři, americkému doktorovi, který si očividně všiml Marjaminy krásy. Jenže muslimky si nemohou vybírat, s kým se budou stýkat, koho budou milovat a už vůbec ne, pokud se jedná o muže, který nevyznává islám. Může se na tom něco změnit?

V knize Šaraf se objevuje velké množství postav, které jsou spolu ale často až nečekaně úzce propojené. Přestože je Marjam hlavní postavou, ke které se všechny životní události a příběhy ostatních postav vztahují, nejedná se pouze o klasický příběh zakázané lásky, který by jen byl zasazen do muslimské země. 

Autor Raj Kumar dokázal napsat velmi věrohodně vypadající děj, který se vám bude pod kůži dostávat jen nenápadně. Já sama jsem se do knihy začetla velmi jednoduše, přesto jsem většinou při čtení zůstávala klidná, příběh ve mne nevyvolával žádné velké emoce, které by mne upozorňovaly na to, že je tahle kniha opravdu dobrá, jak se mi to stává u jiných knih. Naopak, čtením jsem proplouvala, aniž bych věděla jak. Vlastně jsem si ani pořádně neuvědomila, že jsem otočila na poslední stránku. Přesto ve mne zanechala pozitivní pocity, se kterými teď píši tuhle recenzi...

Největším přínosem může být pro čtenáře bližší pohled do života muslimů, i když samozřejmě nemohu určit, kolik je v této knize pravdy. Ano, ženy mají v islámských zemích nižší postavení než muži, o demokracii v těchto státech nemůže být ani řeč, počínání náboženské policie vám také bude zvedat mandle, přesto si myslím, že vám může kniha pomoci lépe pochopit islám, a to hlavně díky chytré Marjam, která často vysvětluje, co je vlastně v Koránu napsáno a hlavně zdůrazňuje, že Bůh je jen jeden a je jedno, jestli ho nazýváte Alláhem nebo jinak. V knize jsou také zřetelně vidět rozdíly mezi jednotlivými zeměmi, kde se vyznávání Koránu často liší, stejně tak jako rozdíly mezi jednotlivými rodinami a lidmi, hlavně tedy mezi mírumilovnými vyznavači islámu a fundamentalisty. 

*****

Knihu Šaraf bych doporučila hlavně lidem s otevřenou myslí, kteří se v těchto dnech nenechali strhnout nenávistnou vlnou vůči islámu a naopak se chtějí o tomto náboženství nenásilnou formou něco dozvědět. Stejně tak můžete zjistit mnoho o životě v Saúdské Arábii a podobných zemích, kde vládne jak stát, ale i náboženská policie a všem známé úplatkářství. Věřím, že si opravdu každý čtenář v knize najde něco, čím bude obohacen, i když také bude nad spoustou dalších faktů kroutit nechápavě či bezmocně hlavou.

*****

,,Co se děje, mami? Proč si nemůžu vzít Nadera?" zeptala se Marjam. 
Aiša se podívala na Farhana a stiskla rty.
,,O nic nejde, habibi," odpověděla nakonec a mávla rukou.
,,O nic nejde," zopakovala potichu a rozplakala se.
Farhan zmateně přihlížel. Kvůli čemu dělala takový povyk? Nader pocházel z dobré rodiny, zastával odpovědnou funkci ve Vojenské nemocnici krále Abdulazize a především byl dobrý muslim. Nepřidal se snad k mudžáhidům při svaté válce proti Sovětům v Afghánistánu, když ostatní včetně jeho vlastního syna Nabíla raději uprchli do Ameriky? A navíc on, generálmajor Farhan bin Mohmúd al-Baláwi, velitel Severozápadní pohraniční provincie, přislíbil dceřinu ruku synovi muže, který mu zachránil život, a slib se nedal vzít zpátky. Závisela na tom jeho šaraf, čest. Jak by mohl žít s hanbou, kterou by mu přineslo porušení slibu? Inšalláh, Aiša se za pár dní vzpamatuje.

*****

Vlastní hodnocení:

Kniha hodnotím velmi pozitivně, protože většina příběhu působí opravdu věrohodně a hlavně jsem si mohla udělat obrázek o životě v zemi, kde většina obyvatel vyznává islám. Uvědomila jsem si také, jak moc muslimy ovládá šaraf, jejich čest, které je zřejmě základním a nejdůležitějším pilířem všeho. Pokud mne v knize něco trochu zklamalo, byl to závěr, který podle mě mohl být trošku delší a snad i jiný, ale to už je otázka vkusu a preferencí. Na knihu jsem se těšila, protože mě islám zajímá, a musím říct, že kniha má očekávání zcela naplnila, a tak ji můžu s klidným svědomím doporučit i vám. 

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji internetovému knihkupectví KNIHCENTRUM.
Knihu najdete ZDE.

Posted in . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

3 Responses to RECENZE: Šaraf - Raj Kumar

 1. Vypadá to zajímavě, hlavně vzhledem k situaci po celém světě, ale je podle mě škoda, že kniha ve čtenáři nezanechá větší dojem, nevyvolá více emocí. Ale i tak se po ni podívám.. Krásná recenze :)

  OdpovědětVymazat
 2. Líbí se mi knihy o islámů, jsou drsné a přitom krásné. Miluju muslimskou kulturu a ráda ji poznávám. Na tuhle knihu jsem ještě nikde nenarazila, ale vypadá zajímavě. Asi zaúkoluji tetu v knihovně, aby mi ji objednala :)

  OdpovědětVymazat
 3. Objevte eToro, největší sociální investiční síť na světě, kde miliony klientů vydělávají kopírováním obchodních rozhodnutí našich nejlepších obchodníků.

  Připojte se k úspěchu Spojte se s více než 4 miliony investorů a obchodníků ze 170 zemí

  Otevřené obchody na eToro: 227,651,647

  OdpovědětVymazat

Předem děkuju za každý komentář :)

Search

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.