RECENZE: Ovládněte svůj metabolismus - Jillian Michaels

Název: Ovládněte svůj metabolismus
Originální název: Master Your Metabolism
Autor: Jillian Michaels s Mariskou van Aalst
Nakladatelství: ANAG
Překlad: Ing. Petra Poislová
Počet stran: 270
Rok vydání originálu: 2013
První vydání v ČR: 2013

Anotace: Ovládněte svůj metabolismus je jednoduchý plán o 3 fázích, který nastartuje tvorbu hormonů potřebných k hubnutí a udrží na uzdě hormony ukládající tuky.
V této knize se dozvíte, jak:

 • odstranit antinutriční látky a toxiny, jež vám zpomalují metabolismus
 • obnovit ve stravě přirozené celé potraviny - tedy ty, které spouští tvorbu hormonů spalujících tuk
 • opět získat rovnováhu prostřednictvím spánku, odbouráním stresu a pohybem, a to způsoby, které vám vyhovují nejlépe

*****
Knihu Ovládněte svůj metabolismus napsala na světě zřejmě nejpopulárnější fitness trenérka Jillian Michaels. Jillian se za její kariéru podařilo změnit životy mnoha lidí, ať už v rámci reality show The Biggest Loser, nebo publikování svých znalostí formou cvičebních DVD a knih. Autorka, stejně tak jako její kniha, je primárně spojována s redukcí váhy, což ale není tak úplně přesné. Přední i zadní strana obálky láká čtenáře hlavně na slova: svůdné tělo, hormony potřebné k hubnutí, spalování tuku. Naštěstí se pod obálkou skrývá daleko víc, než jen rady, jak zhubnout jednou provždy... 

V knize Ovládněte svůj metabolismus nám Jillian Michaels chce ukázat, že svět, ve kterém žijeme, není zrovna přívětivý k našemu tělu a tedy i k našemu zdraví. Nebudete věřit vlastním očím, až budete číst o všech látkách a způsobech zpracování nejen potravin, které nás negativně ovlivňují na každém kroku. Autorka si své informace, které sbírala dlouhá léta, nenechává pro sebe a dává nám, čtenářům, tedy šanci, abychom pomocí svých rozhodnutí v oblasti zdravého životního stylu předcházeli nemocem, nebo je dokonce léčili. Nejde tedy o pouhé zlepšení našeho vzhledu pomocí shození přebytečných kil. Jillian chce, abychom byli hlavně zdraví a spokojení, přičemž štíhlé tělo je třešnička na dortu, která se způsobem života, jenž vám bude Jillian nabízet, přijde sama. 

Jillian knihu rozdělila do tří přehledných částí, které jsou doslova nabyté informacemi. 
V první části vás Jillian rychle uvrhne do světa čísel a statistiky a sama bych se divila, pokud by vás ani trochu nevystrašila. Při čtení si uvědomíte, jaké problémy cloumají nejen námi, ale i celým světem, a přitom je jim věnována jen špetka pozornosti. Seznámíte se také s hlavními aktéry celé změny životního stylu - s metabolismem a hormony, které jsou nám představeny blíže. 
Druhá část je zaměřena na osvětu. Jillian navazuje na informace o metabolismu a hormonech a vysvětluje čtenářům, které látky musí ze svého života odstranit, které jsou naopak žádoucí a navíc nám poradí, jak všechno dohromady skloubit. Nikdy nezapomene zodpovědět všudypřítomnou otázku: ,,Proč?". 
Třetí část vám může připadat jako návštěva u nutričního terapeuta, který se ale vyzná i v působení hormonů na lidský organismus a zná také na život nepříznivé vnější vlivy, například v našem domově. Jillian vám nejprve prozradí, jakým přípravkům se vyhnout v domácnosti, poté vám představí váš jídelníček na dva týdny, a nakonec si s vámi dojde i na nákup, respektive vám vytvoří nákupní seznam. 

Na konci si čtenář uvědomí, že po něm Jillian nechce nic jiného, než se vrátit k základům. Moderní doba a konzumní společnost nám nepřejí, ale přesto je jen na nás, zda se rozhodneme, že nechceme jíst ovoce plné pesticidů, maso napěchované antibiotiky, či kupovat jídlo v toxických konzervách. 

*****

Kniha je velmi čtivá, přesto se nejedná o typ četby, kterou můžete přečíst za odpoledne. Téměř od začátku si čtenář může připadat, jako by seděl na nějaké biologické, chemické, matematické a místy i fyzikální přednášce. Více neznámých pojmů už zřejmě najdete opravdu jen v učebnici a budou chvíle, kdy budete u čtení kroutit hlavou a říkat si, jak si asi tohle všechno máte zapamatovat. Naštěstí autorka neponechává nic náhodě a vše vždy vysvětlí tak, aby to pochopil i naprostý laik. Navíc vždy přijde s nápadem, který memorování výrazně zkrátí a urychlí. 

Jillian je také známá svým přísným přístupem, který je obsažen i v této knize. Dává jasně najevo, že je řeč o vážných věcech, jako je naše tělo a zdraví, a tak bychom se nad vším, co je v knize napsáno, měli zamyslet. Na druhou stranu trenérka vyjadřuje pochopení, že ne všechny změny jsou vždy možné, a tak se alespoň snaží najít kompromisy či nějaké jiné řešení. 

Někdo by si možná mohl myslet, že tato kniha není určená začátečníkům v oblasti zdraví a zdravého životního stylu, ale to se plete. Informací je v knize opravdu hodně a jdou velmi rychle za sebou, ale vše je natolik precizně vysvětleno, že je kniha přínosná opravdu pro každého. Na druhou stranu je lepší knihu číst pomalu či dvakrát, aby si mohl dát čtenář všechno do souvislostí a ty si samozřejmě zapamatovat. 

*****

LIMONÁDY ZAVÁNÍ PODRAZEM
Za posledních 50 let se konzumace nealkoholických nápojů zvýšila o 500 %. Každý nápoj slazený kukuřičným sirupem nebo cukrem zvyšuje u dítěte riziko obezity o 60%.

*****
Vlastní hodnocení:
Místo obvyklého hodnocení pomocí hvězdiček dnes používám pět vykřičníků, protože si myslím, že by si tuhle knížku měl přečíst opravdu každý. Je jedno, zda chcete zhubnout, zpevnit tělo, nebo si dokonce myslíte, že žádnou změnu nepotřebujete, tahle kniha vám dá tolik nových informací a témat k přemýšlení, že budete zákonitě po jejím přečtení na mnoho věcí nahlížet jinak. Nemyslím si, že by hned všichni čtenáři začali konzumovat doporučené ryby volně žijící v Pacifiku, ale příště, až budete z nudy sahat v obchodě po sušenkách, si možná svůj záměr rozmyslíte a raději si doma nějaké upečete sami. Kniha Ovládněte svůj metabolismus vám ale v první řadě umožní pochopit vlastní tělo. Uvidíte, že hormony stojí opravdu za vším a navíc, o všem rozhodují maličkosti. Já sama knihu určitě ještě několikrát otevřu, abych si informace a rady oživila a minimálně některými se i řídila. 

Posted in , . Bookmark the permalink. RSS feed for this post.

9 Responses to RECENZE: Ovládněte svůj metabolismus - Jillian Michaels

 1. Já podle Jill cvičím videa co má na Yt například 30 denní výzvu, nebo pár dalších. A je to fakt makačka. Myslím, že ta kniha by mohla být hodně zajímavý a pokusím si ji někde sehnat, protože by mi snad mohla pomoct. Věřím, že si těch 5 vykřičníků zaslouží :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zaslouží :) určitě se po ní podívej, když už nic, člověk si aspoň uvědomí, co se ve věcech kolem něj ukrývá...

   Vymazat
 2. Myslím, že kniha by mohla být hodně zajímavá, ale pro mě to nic není, já radši fantasy :D :)) Máš skvěle napsanou recenzi! :3 Jen tak dál :))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak dějové knihy mám taky radši, ale tohle je příjemná změna :) děkuju !

   Vymazat
 3. jo to je tahle Jill jsem si rikala ze je mi to jmeno nejaky povedomy :) super recenze, ja bych nedejovou knizku popisoval asi horko tezko, ale tobe se to moc pekne povedlo :) a to na konci s vykricnikama je fakt originalni!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju za pochvalu, vazim si toho ! :) a jooo to je ta svetoznama Jill mucitelka :D

   Vymazat
 4. Podle Jillian cvičím a občas ji proklínám :D na druhou stranu to je mučení, které přináší výsledky, takže to určitě bude prospěšné čtení :)

  OdpovědětVymazat
 5. Hubnu takže bych si to taky asi měla přečíst a podle tvé recenze je to dobré čtení tak uvidím :) jinak hezký blog .)

  OdpovědětVymazat

Předem děkuju za každý komentář :)

Search

Swedish Greys - a WordPress theme from Nordic Themepark. Converted by LiteThemes.com.